فهرست

بازتاب اخبار

هزار و ۸۰۰ پایگاه اطلاعاتی در کتابخانه‌های عمومی کشور ایجاد شد

بجنورد- ایرنا- مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: سامانه دسترسی به پایگاه‌های اطلاعاتی با ارائه هزار و ۸۰۰ پایگاه در کتابخانه‌های عمومی ایجاد شد.

به گزارش ایرنا، اصغر گودرزی روز پنجشنبه در آیین تجلیل از کتابداران برتر استان که به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار شد، اظهار داشت: این پایگاه ها به منظور تامین نیازهای پژوهشی دانشجویان و محققان ایجاد شده است که راه اندازی آن در شرایط کرونایی ضروری بود.

وی در ادامه گفت: ۲۴۰ هزار برنامه نیز در بستر فضای مجازی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان‌ها طی یکسال گذشته برگزار شد که کمک زیادی به علاقه مندان به کارهای فرهنگی که در شرایط کرونایی دچار مشکل شده بودند، کرد.

گودرزی با بیان اینکه هم اینک ارتباطات بین استان ها در فضای مجازی افزایش یافته است اظهار داشت: حتی برخی از کتابخانه های عمومی برنامه های مشترک با نهاد های فرهنگی با کشورهای همسایه در بستر فضای مجازی دارند که قابل گسترش است.

 مدیرکل توسعه کتابخانه ها و مشارکت های نهاد کتابخانه های عمومی کشور در بخش دیگری از سخنانش همچنین از افتتاح ۲۰ کتابخانه مرکزی در سطح کشور خبر داد و افزود: در سال های اخیر توجه ویژه ای به زیر ساخت ها در حوزه فرهنگ شده است.

ساخت ۲۵ باب کتابخانه عمومی

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در این آیین به ساخت ۲۵ باب کتابخانه عمومی در چهار سال اخیر اشاره کرد و گفت: سرانه زیربنای کتابخانه های عمومی استان در سال های اخیر افزایش یافته است هم اینک باید تلاش کنیم تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه نهادینه سازی شود.

حسین فرخنده ایجاد و گسترش فضاای فرهنگی و کتابخانه ها را در ارتقای فرهنگ جامعه موثر دانست و افزود: اگر این مهم ارتقا یابد به خودی خود هزینه ها در سایر بخش ها کاهش خواهد یافت، یک فرد کتابخوان کمتر به محیط زیست آسیب می رساند و نزاع در جامعه کمتر رخ می دهد.

وی افزود: علاوه بر ساخت کتابخانه ها در سال های اخیر ۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیز برای توسازی و تجهیز کتابخانه های عمومی در سطح استان هزینه شده است.

هزار و ۸۰۰ پایگاه اطلاعاتی در کتابخانه‌های عمومی کشور ایجاد شد

هشت پروژه فرهنگی در حال ساخت

سرپرست کتابخانه های عمومی خراسان شمالی نیز در این آیین با بیان اینکه هم اینک در استان ۷۱ باب کتابخانه عمومی وجود دارد گفت: هشت کتابخانه عمومی در سطح استان در حال ساخت است که کتابخانه مرکزی اسفراین، رویین، ایور و بام از جمله آن است.

مهدی آریان با بیان اینکه هم اینک در این استان ۲۰ هزار متر مربع فضای کتابخانه ای وجود دارد افزود: در دو سال اخیر سه هزار و ۵۰۰ متر مربع به فضاهای فرهنگی افزوده شد.

وی تعداد کتاب های موجودی در کتابخانه های عمومی کشور را بیش از ۸۶۰ هزار جلد کتاب عنوان کرد و گفت: کتاب های مراکز باید به روز رسانی شوند که این نیازمند توجه ویژه ای در بحث اختصاص کتاب به کتابخانه های عمومی است.

در پایان این آیین از ۲۰ نفر از کتابداران استان تجلیل شد.

۲۸ هزار و ۲۰۰ نفر از شهروندان این استان عضو کتابخانه های عمومی هستند که قبل از شرایط کرونا بیش از ۵۰ هزار نفر بود.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها سکونت دارند.