فهرست

بازتاب اخبار

۳۵ روستای پرجمعیت خراسان شمالی کتابخانه ندارند

بجنورد-ایرنا- مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی گفت: ۳۲ روستای پرجمعیت این استان از کتابخانه عمومی برخوردار شده‌اند اما همچنان ۳۵ روستای پرجمعیت از این امکان فرهنگی بی‌بهره‌اند.

مهدی آریان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این روستاهای بزرگ هر کدام بیش از یک هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت دارند که ایجاد کتابخانه ها در این مناطق یک ضرورت است.
وی اظهار داشت: از مجموع ۷۷ باب کتابخانه عمومی خراسان شمالی ۴۴ باب در مناطق شهری ، ۳۲ باب در نواحی روستایی و یک کتابخانه سیار روستایی است.
آریان افزود: از مجموع کتابخانه های عمومی شهری نیز ۱۱ باب کتابخانه عمومی به صورت مشارکتی است.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی با بیان اینکه باید در هر روستای بالای هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت، یک باب کتابخانه عمومی وجود داشته باشد گفت: تنها مرکز فرهنگی روستاها کتابخانه های عمومی هستند که یک نیاز اساسی است.
آریان افزود: میانگین امانت کتاب در کتابخانه های روستایی استان بسیار بالا است و کودکان و نوجوانان از مجموعه های کتابخانه استقبال خوبی دارند چرا که در روستاها مراکز تفریحی و تفننی دیگری وجود ندارد.
وی بر اهمیت ایجاد کتابخانه های عمومی در روستاها تاکید و اظهار داشت: با توجه به اینکه سیاست کنونی نهاد کتابخانه های عمومی، تبدیل کتابخانه ها به پایگاههای فرهنگی و اجتماعی است، گسترش این فضاها در مناطق روستایی ضروری است.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی در خصوص در مناطق و سکونت گاه های عشایری نیز گفت: در روستای حسین آباد شهرستان شیروان نیز کتابخانه حکیم ابوالقاسم فرودسی به عنوان کتابخانه رابط به عشایر انتخاب و در حال ارائه خدمات می باشد.
وی افزود: در این راستا به تجهیز کتابخانه مدرسه عشایری روستای حسین آباد شهرستان شیروان کمک شده است.
آریان در خصوص حاشیه شهر و سکونت گاه های غیر رسمی نیز گفت: در مصوبه انجمن استان از محل اعتبارات ملی و استانی باز آفرینی شهری، جهت ساخت و تجهیز کتابخانه های کوچک در حاشیه شهر، مناطق محروم و سکونت گاه های غیر رسمی تاکید شد.