فهرست

تازه‌ترين اخبار

همزمان با پایان بهار هفته کتاب؛

نهال کتابخانه گلستان شهر در پاییز کتابخوانی شکوفا شد

کتابخانه عمومی شهریار گلستان شهر بجنورد با حضور جمعی از مسئولان و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی استان خراسان شمالی در آخرین روز از بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، آیین افتتاح کتابخانه شهریار گلستان شهر بجنورد با حضور سید محمد پاکمهر و محمد وحیدی، نمایندگان مردم شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و رازو جرگلان در مجلس شورای اسلامی؛ حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی استان؛ مهدی آریان، سرپرست کتابخانه های عمومی؛ مهدی  خاکشور، معاون دفتر امور  فرهنگی و اجتماعی استانداری؛ سرهنگ مجید نامور، معاون نیروی انسانی  تیپ ۱۳۰ شهید دلجویان ارتش استان؛  علی اکبر اعتمادی فر، معاون سیاسی فرماندار بجنورد؛ سینا رضایی، شهردار  و  حجت الاسلام جواد حسین زاده، امام جماعت  گلستان شهر و جمعی دیگر از مسئولان و   علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی برگزارشد.

مهدی آریان،  سرپرست کتابخانه های عمومی  خراسان شمالی در ابتدای این مراسم ضمن خوشامدگویی به میهمانان  و تبریک آخرین روز از هفته کتاب   و آغاز  هفته بسیج و  گرامیداشت یاد و خاطره  ۳۰۰۰ شهید گرانقدر استان، بیان کرد: امروز شاهد افتتاح یکی دیگر از مراکز مهم فرهنگی در مجموعه گلستان شهر هستیم که  شایسته است  از همه دست اندرکاران عزیز  که ما را برای افتتاح این پایگاه فرهنگی در دل  این منطقه شهرک نشین در حاشیه شهر  بجنورد یاری کردند، تقدیر و تشکر کنیم.

آریان افزود:  احداث ساختمان این کتابخانه بر عهده اداره کل راه و شهرسازی  بوده که بعد از اتمام ساخت آن به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  واگذار شد  که  مجموعه همکاران ما در  اداره کل کتابخانه های عمومی  بتوانیم  امروز بعنوان دستگاه بهره بردار  این پروژه فرهنگی را که بعنوان تنها پایگاه فرهنگی این شهرک با بیش از ۲۰ هزار نفر جمعیت می باشد را  با  مشارکت  و مساعدت این دوستان به  سرانجام برسانیم.

سرپرست کتابخانه های عمومی  خراسان شمالی گفت: در حال حاضر ۷۱  باب کتابخانه  در استان  با زیربنای نزدیک به ۲۰ هزار متر مربع مشغول فعالیت هستند  که از این حیث از میانگین کشور بالاتر هستیم و جایگاه خوبی در کشور داریم و طی  سال های اخیر شاهد رشد چشمگیری در سرانه زیربنا و تعداد کتابخانه های استان بوده ایم و امیدوار هستیم که  این کتابخانه ها  با کمرنگ شدن ویروس  کرونا و حضور بیشتر مردم  در این  مراکز فرهنگی   رونق بیشتری را  در حوزه کتاب و کتابخوانی  ایجادکند.

آریان در ادامه  خاطر نشان کرد: امروز که در خدمت شما  هستیم بیش از ۳۰ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی استان هستند و از خدمات کتابخانه های عمومی بهره مند می شوند که در حقیقت بیانگر اهمیتی است که کتابخانه های عمومی در بستر فرهنگی جامعه دارد. با وجود اینکه   از دوسال گذشته در ایام کرونا بودیم ولی برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی در فضای مجازی ادامه داشت و  از ابتدای  سال جاری  کتابخانه های استان با برگزاری بیش از ۳۰۰۰ برنامه فرهنگی میزبان علاقه مندان و. دوستداران کتاب  و کتابخوانی بودند که شاخص ترین برنامه فرهنگی ما جشنواره کتابخوانی رضویست که یازدهمین دوره این جشنواره تا پایان آذرماه تمدید شد  و از همین تریبون از همه فرهیختگان و دوستداران و مریدان آقا علی بن موسی الرضا(ع) برای حضور در این جشنواره  ملی دعوت میکنم.

وی در پایان ضمن تشکر  از حاضرین در مراسم و قدردانی از تعامل  آن ها در مسیر اعتلای فرهنگ و کتابخوانی استان تصریح کرد: همچنان بزرگوارانه برای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در کنار ما باشید و امیدواریم ما  را دراین راهی که راه پر پیچ و خمی هم است کمک کنید نا  مجموعه همکاران ما در اداره کل کتابخانه های عمومی  بتوانیم  ارائه خدماتی را که  شایسته مردم شریف استانمان است را داشته باشیم.

سید محمد پاکمهر، نماینده مردم شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و رازو جرگلان نیز در آیین افتتاح این کتابخانه ضمن تبریک هفته کتاب و فرارسیدن هفته بسیج  گفت: خوشحالم که امروز در مراسم  افتتاح کتابخانه شهریار گلستان شهر  که  مهمترین مطالبه فرهنگی مردم  این شهرک حاشیه  نشین بجنورد می باشد  و  بحمد الله  با حمایت مسئولان استان و تلاش مجموعه همکاران ما در اداره کل کتابخانه های عمومی استان  به سرانجام رسید حضور دارم.

نماینده مردم ۵ شهرستان  خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی دسترسی مردم به کتابخانه‌های عمومی را از حداقل نیازهای ضروری و فرهنگی در هر منطقه عنوان کرد و ادامه داد: امیدواریم با راه اندازی این  کتابخانه به زودی شاهد افتتاح کتابخانه  های سیار در این مناطق حاشیه نشین  و گسترش عدالت فرهنگی در مناطق کم برخوردار باشیم.

وی با اشاره به اینکه  در حوزه فرهنگ بویژه فرهنگ غنی و تأثیر گذار کتابخوانی بدون شک هر سرمایه گذاری که شود، هزینه نیست. ما می توانیم تاثیر این اقدامات فرهنگی و ساخت کتابخانه ها را در جامعه، حتی در کوچکترین مسائل زندگی مشاهده کنیم. و ما می توانیم با این سرمایه گذاری به سایر اهدافمان برسیم.

سید محمد پاکهمر افزود: خیلی خوشحالیم که در استان خراسان شمالی چهره های خدوم، ارزشمند با نگاه ویژه فرهنگی امروز سکاندار هستند و ما امروز توفیق داریم که در مراسم افتتاح این کتابخانه هستیم. و امروز روز خوبی است، چون کار در حوزه کتاب، فرهنگ و افتتاح پروژه های فرهنگی  کار جهادی و بدون خستگی است.

محمد وحیدی، دیگر نماینده مردم شهرستان های بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم و رازو جرگلان نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از تعامل و همکاری دستگاه‌های اجرایی به ویژه نهادهای فرهنگی برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در کشور گفت: کتابخانه‌های عمومی مکانی مناسبی برای سرمایه‌گذاری فرهنگی و اجتماعی هستند و برای توسعه و ارتقا به‌ حمایت نمایندگان مردم نیاز دارند و  نمایندگان مجلس شورای اسلامی حامی اصلاح قانون این نهاد هستند و حمایت خود را ادامه می دهند.

وحیدی عنوان کرد: شیوع کرونا در کشور  گر چه ارتباط ما را به صورت فیزیکی و حضور در کتابخانه ها کاهش داد، ولی میزان ارتباط ما با خود کتاب کمتر نشد و بعنوان یک دوست که همیشه همراه بود و  توانست   خلاء بسیاری از  برنامه های که بخاطر محدودیت های کرونایی به وجود آمد را پر کند.

وی افزود: آمار نشان می دهد که این اتفاق در کل کشور و  با نگاه مثبت  و اقدامات فرهنگی موثری که نهاد کتابخانه های عمومی در  این مسیر داشته افتاده  و کتاب از مردم فاصله نگرفته است و این نشان می دهد که کتاب می تواند در شرایط سخت هم یار مهربان ما باشد.

نماینده مردم خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی همچنین از تامین منابع کتابخانه ای با خرید  و حمایت از ناشران استان و مشارکت های مردمی و مجلس خبرداد و خاطرنشان کرد: ارزشمند ترین سرمایه های انسانی کشور جهت ساختن آینده ای درخشان نزد شما امانت است؛ بنابراین باید تا جای ممکن بستر لازم را برای مطالعه آن ها فراهم کنید و ما هم در حد توان حمایت خواهیم کرد.

حسین فرخنده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اینکه استان خراسان شمالی استعداد بسیار خوبی  در مباحث و فعالیت های فرهنگی دارد، گفت:  طبق نتیجه تحقیق های انجام شده در استان به لحاظ سرانه مطالعه و مصرف کالاهای  فرهنگی جایگاه خوبی در کشور داریم.

 وی با اشاره  به نتایج تحقیق در پژوهش پیمایش مصرف کالاهای فرهنگی در استان  مبنی بر گرایش ۴۶ درصد مردم استان به کتابخوانی اظهار کرد: ۱۹.۲ درصد جمعیت  نمونه در این پیمایش و ۴۲.۸ درصد کتابخوان ها نسبت به مطالعه کتاب به صورت الکترونیکی اهتمام می ورزند و ۸.۲ درصد جمعیت نمونه و ۴۲.۸ درصد افرادی که کتاب را  به صورت الکترونیکی مطالعه می کنند نسبت به مطالعه کتاب های الکترونیکی بیشتر از کتاب کاغذی رغبت نشان دادند.

فرخنده  با اشاره به این که آمار ارائه شده بیانگر تغییر الگوی مصرف ایجاد شده است که متناسب با آن ساختارها و تجهیزات را به روز کنیم، بر این مسئله که کتاب از نیازهای فوری جامعه است، تاکید کرد.

وی هم چنین با بیان این که در ۵ سال اخیر ۲۵ کتابخانه عمومی احداث، تجهیز و به بهره برداری رسیده است، گفت: اگر چه برای اخذ اعتبارات مورد نیاز به منظور تکمیل و بهره برداری بر در اولویت قرار داشتن دیگر پروژه ها هم چون بیمارستان ها تاکید شد اما باید همان اندازه که به زیرساخت های عمرانی توجه می شود به زیرساخت های کتابخوانی نیز توجه و از زیرساخت های فرهنگی غافل نشویم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گریزی هم به وضعیت استان از لحاظ فضای کتابخوانی و رشد قابل توجه آن در سال های گذشته زد و با اشاره به قرار گرفتن در زمره ۳ استان برتر کشور به لحاظ سرانه فضای مطالعه و اقدامات خوبی که در این ۵ سال برداشته شده است، تصریح کرد: از این روی باید به  پر کردن و توسعه  منابع کتابخانه ای بیش از گذشته توجه کرد.

وی به پیگیری های انجام گرفته از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور  برای رفع این نقیضه اشاره کرد و با توجه به  این که سال گذشته ۲۷ هزار عنوان کتاب از آستان قدس از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دریافت و میان کتابخانه های عمومی استان  تزریق شد، اظهار کرد: امسال نیز پیگیر این اتفاق هستیم و تا پایان آذرماه نیز از محل سهمیه فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۲ هزار نسخه کتاب به کتابخانه های استان اهدا می شود.

 گفتنی است؛  کتابخانه عمومی شهریار گلستان شهر بجنورد با زیربنای ۴۳۰  متر مربع، با  هزینه کرد  ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال توسط اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان از محل اعتبارات سازمان ملی زمین و مسکن و تملک استانی و انجمن شهرستان بجنورد تکمیل و به بهره برداری رسید.

عكس های مرتبط :