فهرست

تازه‌ترين اخبار

با حضور اساتید دانشگاه‌ 8 استان؛

نشست کتاب‌خوان تخصصی «سبک زندگی اسلامی- ایرانی» برگزارشد

در بیست و نهمین دوره از هفته کتاب و با حضور اساتید دانشگاه 8 استان، نشست کتاب‌خوان تخصصی «سبک زندگی اسلامی- ایرانی» با به میزبانی استان خراسان شمالی برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی، در ادامه برنامه های بیست و نهمین دوره  از هفته کتاب و در آخرین روز از این هفته عصر دیروز ۱ آذرماه، نشست کتاب‌خوان تخصصی «سبک زندگی اسلامی- ایرانی»  با حضور مهدی آریان، سرپرست کتابخانه های عمومی استان  و   اساتید دانشگاه‌   هشت  استان  آذربایجان شرقی، ایلام، بوشهر، گیلان، همدان، قزوین، یزد و خراسان شمالی در بستر فضای مجازی اسکای روم برگزار شد.

مهدی آریان، سرپرست کتابخانه های عمومی خراسان شمالی  ضمن تبریک هفته کتاب و آغاز هفته بسیج  به حاضرین در جلسه  که از طریق فضای مجازی در این  نشست  فرهنگی حضوردارند، خیرمقدم گفت و عنوان کرد: باعث افتخار است که در مجموعه کتابخانه های عمومی این استان میزبان جمع فرهیخته ای از اساتید بزرگوار هستیم و امیدواریم برگزاری این نشست در آخرین روز از  هفته کتاب  حسن ختام خوبی برای شکوفایی فرهنگ کتاب و کتابخوانی در ادامه مسیر با کمرنگ شدن بیماری منحوس کرونا باشد.  

در ابتدای برنامه استاد مجتبی شکوری، عضو هیات‌علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه کوثر بجنورد و دکتری علوم قرآن و حدیث از  استان خراسان شمالی به معرفی کتاب «مشرکی در خانواده پیامبر»، نوشته: حسن محدثی و  بیژن عبدالکریمی پرداخت و گفت: این کتاب تلاش میکنه داستان واقعی رابطۀ عاشقانه ای  که میان ابوالعاص بن ربیع و زینب، دختر پیامبر، وجود داشت را به تصویر بکشد.

شکوری بیان کرد: زینب جزو اولین کسانی بود که اسلام آورد، لیکن ابوالعاص، داماد پیامبر، برای سالیان سال ایمان نیاورد، مشرک باقی ماند و حتی با قریشیان به جنگ پیامبر نیز آمد. این کتاب می کوشد تا کشاکش میان «عشق و ایمان» در دل زینب و نیز نحوۀ رویارویی پیامبر با یک فرد مشرک در خانواده‌اش، و بالاتر از آن شیوۀ سلوک پیامبر را در مواجهه با پدیدارهای عشق و اخلاق نشان دهد.

وی افزود:  این کتاب همچنین خواهان این  است به همه، از جمله به خود مسلمانان یادآور شود که خود «تاریخ» و واقعیت‌های تاریخی یکی از مهم‌ترین و اصیل‌ترین منابع معرفتی است. متأسفانه در جهان کنونی و در میان مسلمانان متأخر به دلیل رواج گرایشات فرقه‌ای، که بسترساز زمینه‌های خشونت‌گرایی در خاورمیانه و عالَم اسلام گردیده است، بزرگترین واقعیت‌های تاریخی نادیده گرفته شده، اندیشه‌هایی به نام اسلام، سنت و سیرۀ پیامبر رواج یافته است که به‌هیچ‌وجه با واقعیت‌های تاریخی انطباق ندارد.

حجت الاسلام طاهر کریم زاده، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان  و دانش آموخته سطح ۳ تخصصی کلام اسلامی حوزه علمیه قم و دکترای مبانی نظری اسلام از استان آذربایجان شرقی نیز در این نشست  کتاب «همیشه بهار» نوشته  احمد حسین شریفی و همکاران را معرفی کرد و گفت: بحث  سبک زندگی و آداب اسلامی در عرصه زندگی فردی و اجتماعی، از مباحث بسیار ضروری جامعه کنونی ما است.

استاد کریم زاده بیان کرد:  ارکان اصلی شکل‌دهی به هویت اجتماعی یک جامعه عبارتند از: باورها، ارزش‌ها و سبک زندگی. تمایزات و تفاوت‌های جوامع مختلف نیز به همین سه مؤلفه عمده بازگشت می‌کند. لایه رویین و آشکار هویت یک جامعه، سبک زندگی آن است. هر جامعه‌ای زمانی می‌تواند ثمره و محصول جهان‌بینی و ایدئولوژی خود را به دیگران نشان دهد که سبک زندگی او متناسب با باورها و ارزش‌هایش شکل یافته باشد.

وی افزود:  جامعه کنونی ما متأسفانه نتوانسته است میان باورهای بنیادین و ارزش‌های اصیل اسلامی از یک طرف و سبک زندگی خود در حوزه‌های مختلف اجتماعی، ارتباطی معنادار و وثیق ایجاد کند! سبک زندگی ما در بسیاری از موارد متأثر از آداب و رسوم غیر اسلامی و به یک معنی ضد اسلامی است. علل این گسست و شکاف میان ارزش‌ها و سبک زندگی در جای خود قابل بررسی است؛ اما به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل آن عامل شناختی است. یعنی بسیاری از افراد جامعه چون آگاهی لازم از آداب و سبک زندگی اسلامی ندارند، به همین دلیل در شیوه رفتاری و سبک سلوکی خود آنها را به کار نمی‌گیرند.لذا این کتاب سعی دارد روش زندگی اسلامی را به خواننده یاد دهد.

در ادامه این نشست استاد سید رحمت الله موسوی مقدم، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایلام ضمن معرفی کتاب مفاتیح الحیات نوشته آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: سال ها بود که به نوعی منتظر چنین کتابی بودیم. شاید به نظر برسد که کتاب هایی از این دست وجود داشته است. «ثواب العمال و عقاب الاعمال» شیخ صدوق، «حلیة المتقین» علامه مجلسی و تا حدی «الحیاة» جناب آقای حکیمی را می توان از کتاب هایی دانست که در این موضوع نوشته شده است. اما تفاوتی جدی در این میان وجود دارد که باید از آن غافل نشد و آن مسأله ی اجتهاد به معنای وسیع و عمیق کلمه است: «در تمامی موارد قبلی گرچه از روایات اهل بیت استفاده شده اما این ها را افرادی نوشته اند که می توان نام محدث را به نوعی بر آنان اطلاق نمود. این بزرگواران گرچه روایات زیادی را دیده بودند اما به دلیل آن که فقیه به معنای مصطلح آن نبوده اند بعضاً از جمع سالم بین روایات ناتوان بوده اند.

موسوی مقدم  بیان کرد: از آن مهم تر فهم روایات اهل بیت ذیل قرآن است که خود تسلط ویژه ای بر قرآن می خواهد که احیاناً در توان برخی از آن بزرگان نبوده است. جهان بینی صحیح و عمیق داشتن که بر فهم صحیح از آیات و روایات مؤثر است هم نکته ی بعدی است که تسلط بر فلسفه می خواهد. شاید بتوان گفت اولین بار در تاریخ تشیع است که چنین مجموعه ای زیر نظر فیلسوفی عمیق، مفسری قَدَر و فقیهی برجسته تدوین می شود و همه ی آن از زیر نظر تیز بین چنین شخصیتی گذشته است. گذشته از آن که کار، یک کار پژوهشی گروهی بوده و این گروه خود از شاگردان چنان استادی بوده اند و طبعاً در مراحل تتبع و تحقیق اولیه نیز تا حد زیادی نگاه استاد لحاظ شده است.

 وحید حسنی، مدرس داستان نویسی از استان یزد  نیز در این نشست  کتاب تندیس پارسایی به قلم میرزا محمد کاظمینی که  در ان به  زندگینامه شیخ غلامرضا فقیه خراسانی  پرداخته شده است را  معرفی کرد  و گفت: این کتاب در سه بخش شامل کارنامه زندگی، عرفان و ملکات نفسانی و در حدیث دیگران در ۸۰۰ صفحه تدوین شده است و در موارد متعددی گفتار علما و موثقین از احوالات آن مرحوم را بازگو می‌کند.

حسنی بیان کرد: کاظمینی در بخشی از مقدمه کتاب تندیس پارسایی آورده است.نزدیک به ۶۰ سال از خاموشی ستاره‌ای فروزان در آسمان کویر یزد می گذرد. ستاره در خشانی که مزگ هرگز قادر نگشت درخشندگی خیره کننده اورا از خاطره‌ها محو سازد، بلکه هر روز که گذشت درخشندگیش بیشتر شد و نامش احترام انگیزتر شد و یادش از سینه‌ای به سینه دیگر سپرده شد. با غیبتش حضوری دیگر یافت و به اسطوره‌ای از بندگی و فداکاری تبدیل شد.

 آیت الله حاج شیخ غلامرضا یزدی(فقیه خراسانی) در شمار نادره مردانی است که صفحه روزگار کمتر پرورانده واگر در هز عصررو زمانی نمونه ای چون او یافت شود باید آن را چراغ راه کرد و در زیر تلالو آن به پیش رفت و بدین سان است که گفتن ونوشتن درباره این ستاره دیروز و کیمیای امروز فریضه است تا هیچ گاه طیّ این طریق پر مخاطره بی دلیل نماند.

 شخصیت بی بدیلی که آیت الله العظمی بروجردی وی را صاحب اختیار و همه کاره خود می دانست و مرجع عارف و عالیقدر حضرت آیت الله العظمی بهجت (ره) در موردش فرمود: خداوند قدرت دارد افرادی مانند حاج شیخ غلامرضا را تربیت کند و علا مه شیخ محمد تقی جعفری در حضور جمعی از روحانیون و طلاب و دانشجویان در پاسخ به سوالاتشان فرمود: شما اگر حاج شیخ غلامرضا را می دیدید با همان دیدن او جواب سوالا تتان را می گرفتید.

 حضرت شیخ با آن عظمت علمی و مراتب برجسته عرفانی پشت پا به مقامات دنیایی زد و همه همت خود را ایثار گونه در خدمت به خلق خدا و تبلیغ شزیعت اسلام قرار داد تا بدانجا که برای تبلیغ در سرمای زمستان بطور ناشناس عقب کامیون کنار گونی های زغال می نشست وبه روستا های دور دست میرفت تا احکام شرع مقدس را آموزش دهد.بر اساس همین اخلاص و جدّ و جهد صادقانه است که مقامی خاص در عالم معنی به او داده شد از اینرو بسیاری از کراماتی که مراجع دینی و علما و فضلا از آن شخن گفته اند که در این کتاب به آن اشاره گردیده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمد رضا محمدی، عضو هیت علمی دانشگاه ملایر از استان همدان نیز به معرفی کتاب سبک زندگی اسلامی پرداخت و گفت: کتاب سبک زندگی اثری مشترک از فریبا عباس‌زاده افشاری و امیر عابدینی است و نویسندگان در این کتاب به تعریف سبک زندگی، تاریخچه آن، ویژگی‌های آن، عوامل ایجاد آن، رابطه آن با هویت انسانی، گستره آن، و رویکردهای گوناگون آن در مکاتب مختلف فکری پرداخته‌اند.

استاد محمدی گفت: غفلت از مسأله سبک زندگی می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری بر پیکره جامعه وارد کند. وقتی مردم نتوانند میان شیوه زندگی خود و باورها و ارزش‌هایشان ارتباط برقرار نمایند، بعد از مدتی ممکن است دست از باورها و ارزش‌های خود بشویند و آنان را ناکارآمد تلقی کنند! و برای اینکه توجیهی برای سبک زندگی غیر اسلامی خود داشته باشند، باورها و ارزش‌های اسلامی را زیر سؤال ببرند و مثلا آنها را ناظر به گذشته و مربوط به جوامع غیر پیشرفته بپندارند! و بدین ترتیب از اساس دست از اسلام و باورهای خود بشویند.

 استاد نرگس  انصاری، عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینا و  دکترای زبان و ادبات عربی از دانشگاه تهران از استان قزوین نیز در این نشست کتاب سبک زندگی زنان را معرفی کرد و گفت: امیرحسین بانکی پور فرد در کتاب سبک زندگی زنان به جمع‌آوری مجموعه‌ی بیانات مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی زنان پرداخته است و موضوعات مختلفی را مانند تعریف خطوط کلی سبک زندگی زنان در قالب سبک زندگی فردی و اجتماعی، فلسفه حجاب اجتماعی و تناسب آن با مد و حیا، نقش ازدواج در سبک زندگی خانوادگی و اهمیت و موانع و دیدگاه های غلط و صحیح به آن، نقش و ارزش معنوی زن در خانواده و بررسی جایگاه زن در نظام اجتماعی و... را بررسی کرده است.

 حجت الاسلام سید عبدالجلیل حسینی،  مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه فرهنگیان بوشهر و  استاد حوزه و دانشگاه و صفرعلی احدی، مدرس دانشگاه و فعال شاخص قرآنی استان گیلان نیز در این نشست به معرفی کتاب مفاتیح الحیات نوشته  آیت الله جوادی آملی پرداختند.