فهرست

تازه‌ترين اخبار

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی:

طی دو سال گذشته 22 باب کتابخانه بهره برداری و افتتاح شده است/ افتتاح 2 کتابخانه روستایی در دهه فجر

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی در نشست شورای فرهنگ عمومی استان گفت: طی دو سال گذشته 22 باب کتابخانه شهری و روستایی بهره برداری و افتتاح شده است که همزمان با دهه مبارک فجر امسال نیز دو کتابخانه روستای «قلعه خان» در مانه و سلمقان و روستای «بام » در اسفراین به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی، «مهدی آریان»سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی   در هفتاد و سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی  استان به ارائه گزارشی از فعالیت های انجام گرفته طی دوسال گذشته پرداخت .
وی، بیان داشت: کتابخانه های  شهری اسفراین و شیروان به بهره برداری رسیده و هم اکنون در حال خدمات دهی به مردم می باشد.
«آریان» همچنین  با بیان اینکه در حال حاضر 7 پروژه کتابخانه  از جمله ایور، رویین، شوقان، سنخواست، تیتکانلو و ... در دست اقدام و نیازمند اعتبارات ویژه برای بهره برداری می باشد، اظهار کرد: اگر اعتبارات خوبی برای این پروژه ها از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در نظر گرفته شود کتابخانه شهر ایور تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.  
وی، یکی از رویکردهای  اداره کل کتابخانه های عمومی استان را در اجرای برنامه ها هم افزایی با مدیران دستگاه های مختلف استان دانست و گفت: برگزاری برنامه های مشترک  با دستگاه های اجرایی استان کیفیت برنامه ها و استقبال خوب علاقمندان را به دنبال خواهد داشت که به عنوان مثال ثبت نام  بیش از 25 هزار نفری در جشنواره رضوی با موضوعات کتابخوانی، پویش کتابخوانی، نقاشی، پویش امام زمان، شعر سرایی، مروجان فرهنگ رضوی و کسب رتبه 16 کشوری در این برنامه گویای این مدعا است.
«آریان» ادامه داد: سالانه 550 نشست مدرسه ای و کتابخانه ای با مشارکت آموزش و پرورش، معرفی 22 هزار و 500 عنوان کتاب برتر در حوزه های مختلف، 600 مسابقه نقاشی و نویسندگی با 22 هزار شرکت کننده،  560 جلسه جمع خوانی با شرکت 6 هزار و 600 نفر، 1200 برنامه ویژه کودک در کتابخانه ها با حضور 17 هزار کودک، برگزاری کارگاه های آموزشی داستان نویسی، خوشنویسی، نقاشی و...در سطح کتابخانه ها با شرکت 4 هزار و 600 نفر  ازدیگر اقدامات انجام شده این اداره کل با مشارکت دستگاه های اجرایی می باشد.
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان در ادامه به انعقاد تفاهم نامه هایی با ادارات و سازمان هایی از جمله آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بنیاد قلم چی، اداره کل عشایر، میراث فرهنگی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیناد شهید امور ایثارگران، دانشگاه فرهنگیان و... اشاره کرد و افزود: این تفاهم نامه ها در راستای هر چه بهتر برگزاری برنامه ها برای توسعه و ترویج فرهنگ مطالعه و ارتقاء فرهنگی استان منعقد می شود.
«آریان» در خاتمه گزارشی از وضعیت موجود در شاخص سرانه ها اشاره  و بیان داشت: 76 باب کتابخانه در سطح استان نسبت به نقطه مشابه سال گذشته 7 درصد رشد 25 هزار 283 متر سرانه زیربنا که نسبت به سال گذشته 29 درصد رشد داشته است.