فهرست

تازه‌ترين اخبار

توسط دانشگاه دولتی بجنورد؛

4000 جلد کتاب به کتابخانه‌های عمومی خراسان شمالی اهدا شد

دانشگاه دولتی بجنورد با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و اهدای کتاب و افزایش ارتباط بین دانشگاه ها و کتابخانه ها 4 هزار جلد کتاب با عناوین عمومی به کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی اهدا کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی، رئیس دانشگاه بجنورد با ابراز خرسندی از اقدام انجام شده، اظهار داشت: کتاب، وسیله‌ای برای انتقال ذخایر فرهنگی و علمی جامعه از نسلی به نسل‌ دیگر است که خود منجر به حفظ انسجام شاکله آن جامعه با‌ گذشت زمان خواهد شد.
محمد شیخ زاده با بیان این مطلب که امروزه تغییرات ارتباطی گسترده در جامعه خصوصا ابزارهای مجازی در این خصوص باعث شده است تا خرده مطالعات جایگزین مطالعات بنیادی شود، افزود: عدم توجه به این موضوع، باعث شکاف فرهنگی و علمی بین دو نسل خواهد شد.
وی تصریح کرد: اگر چه تحقیقات پژوهشی کاهش معنی دار ميزان مطالعه دانشجویان پس از ورود به دانشگاه ها را نشان می‌دهد اما همچنان دانشجویان علاقه‌مند به رشته خود، بیشتر از بقیه دانشجویان به مطالعه کتاب اهمیت می دهند.
شیخ زاده با تاکید بر افزایش ارتباط بین دانشگاه ها و کتابخانه ها، افزود: در این بین قطعاً استادان دانشگاه به عنوان والدین معنوی دانشجویان می‌توانند در بالا بردن ترویج فرهنگ کتاب خوانی نقش به سزایی داشته باشند.
رئیس دانشگاه بجنورد در بخش پایانی سخنان خود گفت: به نمایندگی از دانشگاهیان استان خراسان شمالی،‌ به همه اقشار جامعه توصیه می‌کنم با اختصاص دادن بخشی از بودجه ماهانه خود به خرید کتاب یا تنظیم بخشی از برنامه زمان بندی روزانه خود به مطالعه کتاب و یا با هدیه دادن کتاب در مناسبت‌های مختلف، گام های موثری برای بهبود فضای رشد و تعالی فرهنگ کتاب خوانی برداریم.
مدیرکل کتابخانه های استان خراسان شمالی نیز اظهار داشت:  دانشگاه دولتی بجنورد در اقدامی ارزشمند و در راستای پویش "اهدای کتاب اهدای دانایی" کتاب های مازاد را به کتابخانه های عمومی استان اهدا کرد.
مهدی آریان تصریح کرد: موضوعات این کتاب های اهدایی شامل فلسفه، روان شناسی، علوم انسانی، زبان، علوم کاربردیٰ هنر، سرگرمی، ورزشی، ادبیات، تاریخ، جغرافیا و رمان است
مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی افزود: این کتاب ها پس از ثبت در سامانه بر اساس نیاز و سلیقه مردم بین این کتابخانه ها تقسیم می شود.
وی خاطرنشان کرد: اهدای کتاب موجب غنی‌سازی مخازن کتابخانه‌های عمومی استان می شود و هر اهدایی از طرف سازمان ها، نهادها و خیران ارتباطی فرهنگی و عمیق با حوزه کتابخوانی برقرار و این امر به افزایش سرانه مطالعه نیز کمک می کند.
آریان بر ترویج فرهنگ اهدای کتاب در جامعه تاکید کرد و  افزود: اهدای کتاب باید به صورت فرهنگی ارزشمند در جامعه نهادینه شود، ضرورت دارد تا خیران و ارگان های متمکن در این حوزه ورود و کتاب های بیشتری را در اختیار علاقمندان قرار دهند.
آریان اظهار داشت: در سال گذشته مردم فرهنگ دوست استان بیش از ۳۲ هزار جلد کتاب با موضوعات مختلف با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و مشارکت در ارتقای سطح دانش مردم اهدا کرده بودند.