فهرست

گزارش

معرفی یک کتابخانه عمومی در خراسان شمالی؛

تامین نیازهای اطلاعاتی کاربران نابینا و کم بینا یکی از رسالت های کتابخانه مرکزی آیت الله مهمان نواز ست

کتابخانه مرکزی آیت الله مهمان نواز در شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی با راه اندازی بخش نابینایان و کم بینایان خود به دنبال تامین نیازهای اطلاعاتی کاربران نابینا و کم بینا است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی، از آنجا که دوستی با کتاب قید و شرط ندارد. این یار مهربان به همه دوستدارانش تعلق دارد؛ حتی آنان که از نعمت بینایی محروم مانده‌اند، می‌توانند با غرق‌ شدن در دنیای کتاب، به درک و معرفتی بیش از دیگران برسند و ذهن خود را هوشیار نگه دارند و مهمتر اینکه یکی از رسالت های مهم کتابخانه های عمومی ارائه خدمات به علاقمندان و مخاطبان نابینا و کم بینا است کتابخانه مرکزی بجنورد بخش نابینایان و کم بینایان خود را از آبان ماه 1397 دایر کرده است  و لازم به ذکر است قبل تاسیس کتابخانه مرکزی مهمان نواز این بخش از سال 1388 در کتابخانه علامه دهخدا دایر بوده است
بخش نابینایان  و کم بینایان کتابخانه مرکزی بجنورد دارای 14826  عنوان کتاب گویا  و 324 عنوان  کتاب بریل  در قالب 692 نسخه  و یک عدد نشریه با عنوان مانا می باشد و 209 عضو فعال از خدمات آن بهره می برند.که از میان این اعضا دانشجویان بدلیل اینکه بیشتر منابع مناسب این قشر می باشد بیشتریان استفاده را دارند و در واقع 50 درصد دانشجویان- 30 درصد افراد بزرگسال - 10  درصد کودکان- 10 درصد نوجوانان می باشد.
مسئول  بخش نابینایان کتابخانه مرکزی بجنورد  آقای علی حاجی آبادی  که به عنوان کتابدار مشغول به کار هستند از جمله فعالیتهای خاص این بخش به اعضا را چنین شمرد
کارگاه های آموزشی بریل
مهارت های جهت یابی ( استفاده از عصای سفید)
تقویت مهارتهای لامسه
مشاوره به خانواده هایی که فرزند نابینا و یا کم بینا دارند
کلاسهای کمک درسی برای دانش آموزان مذکور
کارگاه کار با کامپیوتر و گوشی با کمک نرم افزار ویژه نابینایان ...
وی افزود: در حال حاضر از جمله فعالیتهای فرهنگی این بخش معرفی کتاب می باشد  و اگر شرایط به خاطر کرونا مهیا شود مسلما فعالیتهایی چون عروسک گردانی . نمایشنامه خوانی بازی درمانی مخصوص تقویت حس شنوایی ،ضبط کتاب، تولید محتوا و امثالهم  دایر خواهد شد.
گزارشگر: حمیده نیستانی