فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور اساتید، نویسندگان و ناشران بومی استان؛

نشست «بررسی وضعیت نشر» در خراسان شمالی برگزارشد

نشست «بررسی وضعیت نشر» در استان خراسان شمالی، با حضور اساتید، نویسندگان و ناشران بومی درمحل سالن اجتماعات کتابخانه عمومی علامه دهخدا بجنورد برگزارشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی،نشست «بررسی وضعیت نشر» در   استان ،  به همت اداره کل کتابخانه‌های عمومی؛ فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ خانه ادبیات و کتاب و گروه زبان و ادبیات فارسی  و با حضور ثریا صدقی،  حسن روشان، مسعود زمانی، علی نقویان، عبدالحسین آخرتی  از اساتید  و نویسندگان مطرح استان و 2 تن از  ناشران  بومی و به دبیری میثم مهرنیا، کتابدار  کتابخانه علامه دهخدا بجنورد و از نویسندگان جوان استان   در محل سالن اجتماعات این  کتابخانه برگزارشد.
در این نشست "علی نقویان" از شاعران مطرح استان و مدیر نشر عقربه ضمن
  ارائه کارنامه‌ای از این انتشارات، با بیان اینکه ناشران استان از نظر کیفی و کمی،  قابل رقابت با ناشران برجسته کشور هستند، از عدم توجه  نویسندگان به ناشران استان گلایه کرد و بیان داشت با حمایت دوسویه از طرف نشر و نویسنده می‌توان قدم بزرگی در نشر و دیده‌شدن آثار در فضای فرهنگی برداشت.

دکتر "حسن روشان" از شاعران برجسته استان و صاحب آثاری هم چون " چیکسای" و منظومه " دوچنار"  هم ضمن سپاسگزاری از ناشرانی که سرمایه مادی و معنوی خود را در طبق اخلاص گذاشته‌اند خطاب به اعضای  حاضر در این نشست، جامعه  فرهنگی، نویسندگان و شاعران را بزرگ ترین حامیان آثار تالیفی دانست و با بیان این که اگر جامعه فرهنگی حمایت درخوری را از آثار داشته باشد، وضعیت  چاپ کتاب بهتر می شود، تصریح کرد:  هر نویسنده موظف است آثار نویسندگان شهر را حمایت کند و در جهت تبلیغ آن ها گام بردارد.
استاد زبان و ادبیات فارسی اظهار داشت: بااین اتفاق به طور قطع شاهد رشد کمی و کیفی در حوزه چاپ و عرضه کتاب خواهیم بود و آثار چاپ شده دست ناشر و نویسنده باقی نخواهد ماند و زمینه ای فراهم می شود تا نویسندگان در صدد چاپ آثار بعدی خود برآیند.
"مسعود زمانی" از گرافیست های استان نیز با اشاره به وضعیت معیشتی و وضعیت اقتصادی که در آن به سر می بریم یکی از دلایل کسادی بازار نشر را شرایط بد اقتصادی عنوان کرد و گفت: اگر  کتاب در سبد خانوار قرار نمی گیرد به خاطر این است که مردم در وهله نخست در پی تامین نیازهای اولیه خود هستند.

وی با بیان اینکه  ناشران عموما در تولید محتوا با نیازهای جامعه هماهنگ نیستند، افزود: محتوایی که نشر عرضه می کند تناسبی با خواسته‌ها و سلیقه‌ی مردم ندارد، از این روی مردم با بسیاری از کتاب ها ارتباط برقرار نمی کنند و بسیاری از کتاب ها را از خودشان و واقعیت های زندگی امروز خود دور می دانند
وی خاطرنشان کرد: شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که مردم را از مطالعه دور کرده است، نامتناسب بودن محتوا با نیازهای مردم است.
"عبدالحسین آخرتی" که انتشارات بیژن یورد را عهده دار است، هم در این نشست با بیان این که برخی از ناشران استانی کیفیتی همطراز با ناشران مطرح کشوری دارند، بر این نکته تاکید کرد که شهرستانی‌بودن ناشر نباید موجب بی اعتنایی به نشر شود.وی اضافه کرد:  آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد محتوا و شکل کیفی کتاب‌هایی است که توسط ناشر به بازار عرضه می شود.
 وی با اشاره به این که نشر بیژن یورد در زمینه فرهنگ بومی قدم های مثبتی برداشته است، خواستار حمایت بیشتر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از ناشران خراسان شمالی شد.
"ثریا صدقی" نویسنده و منتقد مطرح استان هم به تاثیر حمایت ناشر روی کار نویسندگان و شاعران پرداخت و گفت: ناشر می تواند یکی از بهترین حامیان برای نویسندگان و شاعران باشد.
وی با بیان این که ناشر نیز با سرمایه گذاری روی نویسنده مستعد می تواند در کنار فراهم کردن زمینه های رشد،  به عنوان حامی به ترغیب نویسنده برای پرداختن به فعالیت ادبی خود، کتاب تولید کند،  به نقش پررنگ جامعه کتابخوان  برای حمایت از جریان نشر هم اشاره کرد و افزود: ناشر با تبلیغ و خرید آثار موجب دیده شدن اثر در جامعه خواهند شد و راه را برای چاپ دیگر آثار نویسندگان باز می کنند.

 
عكس های مرتبط :
نسخه قابل چاپ