فهرست

اخبار شهرستان‌ها

آئین رونمایی ، نقد و بررسی کتاب شهر شاهان برگزار شد

جلسه نقد و رونمایی از کتاب شهر شاهان اثر میثم قدیمی با موضوع داستان فارسی توسط کتابخانه شهید بهشتی در سالن آمفی تئاتر کتابخانه علامه دهخدا بجنورد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان شمالی، آیین رونمایی از کتاب شهر شاهان با حضور رئیس اداره ارشاد و فرهنگ اسلامی شهرستان مانه و سملقان، میثم قدیمی نویسنده اثر و سیاووش مه رو به عنوان منتقد و جمعی از نویسندگان و فعالان فرهنگی شهر آشخانه و بجنورد برگزار شد.
در ابتدای مراسم نویسنده در معرفی اثر خود گفت : این کتاب اولین تجربه من در زمینه نویسندگی و نتیجه 4 سال تلاشم بوده است.
میثم قدیمی ادامه داد: کتاب  یک تراژدی اجتماعی درباره ملیت و قومیت کردها و ترکمن ها در شهر آشخانه از توابع شهرستان مانه و سملقان است .
قدیمی هدف از نوشتن رمان شهر شاهان را آگاه سازی مردم عنوان کرد و گفت: اعتقاد دارم با جملات بلند و پیچیدگی مطالب مستقیم باهوش خواننده سرو کار دارم تا حافظه خود را برای فهم جریان داستان به خدمت بگیرد.
در ادامه مراسم رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مانه و سملقان بر لزوم حمایت از نویسندگان بومی تاکید کرد و توجه به اهل قلم را  از رسالت های این اداره یاد آور شد.
سیاووش مه رو منتقد کتاب با بیان اینکه داستان از انسجام کاملی برخوردار است و خواننده، داستان یکدستی را میخواند، اظهار داشت: همزمان با خوانش کتاب شهر شاهان چندین کتاب در مورد شهر آشخانه و درگیری های و جنگ هایی که با ترکمانان که در زمان گذشته اتفاق افتاده را هم مرور میکردم و پی بردم داستان شهر شاهان کاملا زاییده تفکر خود میثم قدیمی است و شخصیت ها فقط تشابه اسمی با افراد دارند و از این لحاظ نویسنده یک رئالیست اجتماعی است .
و در ادامه آقای مدنی از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی شهر بجنورد نیز ابراز امیدواری کرد: جلسات نقد کتاب که کار ارزنده ای است در آینده به صورت منظم ادامه یابد.
وی درباره کتاب شهر شاهان گفت: این رمان قابلیت تبدیل شدن به یک اثر ملی را دارد، تسلط فوق العاده نویسنده به درام نمایشی و شخصیت سازی  برایم تکان دهنده بود که نمونه اش را،در حداقل شش کتاب مهم تاریخ ادبیات ایران چون کلیدر، بابا اوسنه، جای خالی سلوچ ،آتش بدون دود ، جسد های شیشه ای ، نفرین نفرین، همسایه ها وعزاداران بیل میتوان دید.
 
نسخه قابل چاپ